VN červenec 2024
Čas a počasí ve Wenatchee

ČAS  |  POČASÍ  |

 Jiné měsíce Eseje | Poutě | Plachtění | Práce | Veslování | Videa | Evan | Karla | Karma |Jídla | Pošli mi email

Klikni na obrázek a otevře se zvětšenina. A když je v textu něco podtrhnutého, tak je to odkaz na něco dalšího.

Nazpět do domovské stránky VN 

Z letiště na západ

Živý přenos VIDEO z Missie

Z hřebenu

Podmínky

  DNES   neděle 14. července 19/35°C vých 0519 záp 2054. Jasno. Údržba.
sobota 13. července 2024

Veslování

Byl další bezmračný den, 20°C za východu slunce. Kus od doku jsem se minul s kamarádem vodákem JoeM. Ten končil, já začínal. Racci se ještě budili, zato morčáci a orlovci vesele lovili. Také tento mýval přebíral dno, hledal potravu. Pusť si videjko. V horní deltě byli tři volavky. V z pevniny nepřístupném houští jsem natrhal vzorky žlutých květin. Při plavbě nazpět jsem se opaloval, po pěti minutách otáčel a vesloval popředu, pak zas po dalších pěti pozpátku, atd. Na doku byl JoeM, povídal mi o zaučování jednoho nováčka, jak se vyklopil do Kolumbie. U toho sdělil, že ve Wenatchee žije třicet let, ale toto bylo poprvé, co byl v Kolumbii.

... víc fotek a videjko
pátek 12. července 2024

S Lunou a Karlou u doku

Doma jsem připravil večeři, mleté krůtí s quinoa a brokolicemi, s čerstvou bazalkou. Emily odjela na shlédnutí koncertu v jedné mošťárně s dvěma přítelkyněmi. Já si promítal film o sportovkyni, která spadla do kaňonu a bývala by zahynula, nebýt jejího věrného psa. Do toho mi Karla zavolala a pozvala
na povídání u řeky. Luně jsme házeli míček a ta se dosyta vyplavala. Bylo příjemně.
... víc fotek
čtvrtek 11. července 2024

Blaník zase mluví

V 35°C horku jsme s Markem zatáhli náš nový klubový L-13 Blaník do stínu v hangáru. Úkol: Výměna haprujícího knoflíku v řídící páce, kterým se spíná vysílání radiem. Druhá část byla komplikovanější: Jak přijmout k životu zdánlivě rozbitý mikrofon. K tomu jsme museli odmontovat desky čalounění na pravé straně kabiny a nalézt krabičku se zdířkami pro zasunutí konektorů mikrofonů. Ukázalo se, že jedna ze zdířek byla defektní - konektor spolehlivě neudržovala zastrčený a ten pod čalouněním v skrytu vypadával. Byl jsem připraven konektor ušmejknout a dráty napevno přiletovat. Povedlo se mi kontakt zdířky ohnout do takového tvaru, že konektor udržoval zapojený. Pro sichr jsem pak vše stočil do klubíčka vinylovou páskou, aby konektor nevypadl. Poslední zkouška - oba mikrofony nyní fungují, spínače v kniplech také, Blaník zas mluví. Celá legrace nám zabrala (také kvůli přibývajícímu vedru) od deseti dopoledne do dvou odpoledne.
... víc fotek
čtvrtek 11. července 2024

Mobil ponorka

Od včerejšího vedra se začlo ochlazovat. Na vodě bylo svěže, začal jsem čtvrt hodinu po východu slunce. Pozdravil jsem mývala, divoké husy a namlsal se na moruších po překonání tří peřejí. Pak jsem si zgustnul při splutí vysokých vln pod železničním mostem. Ty mě tentokrát ukázaly, kdo tu vládne. Zaplavily mou kajutu až úplně na horní okraj, a naplnily i mé tenisky. Můj mobil v jedné z nich se nacházel asi minutu ponořený, než jsem ho stačil vysvobodit a odsávat pusou vodu z něho. Kupodivu přitom na mě pomrkával ohlašováním času na své obrazovce. Zřejmě ponor (doufám že bez jiné úhony) přežil. Při návratu jsem zkoumal na hoře Burch, kam až se vyšplhala "civilizace", s výstavbou domů dobrých šest set výškových metrů nad hladinu Kolumbie. Na závěr jsem ještě zachytil nezvyklou putovnici, která zřejmě přenocovala na kamenech břehu při vplutí do Laguny.
... víc fotek a videjko
středa 10. července 2024

Práce

V posledních dnech jakoby se pytel roztrhl s dotazy na rozličné části kluzáků, které do USA dovážím. Někdo ve státu Kansas chce držáky na kyslíkové lahve pro L33 Solo a L23 Super Blaník (viz foto vpravo), jiní v Koloradu jak opravit naražený ocas při tvrdém přistání, další ve Vermontu zda mám poruce směrovku (kterou zmuchlali na zemi golfovým vozíkem), v Utahu potřebovali náhradní pružinu vypínání aerovlekového závěsu, v Indiáně dokumentaci k renovovanému L-13 Blaníka, na Floridě ostruhová kolečka, ve Virginii ložiska do táhla křidélka, atd. Také se ozvalo několik nových vážných zájemců na samostartující kluzáky miniLAK .. tak na nudu si rozhodně stěžovat nemohu...
... víc fotek
úterý 9. července 2024

Veslování, fialová krev

Dnešní ráno bylo bohaté na barvy. Od oranžové přes žlutou na fialovou. Obdivoval jsem ptactvo a floru. Dorozumíval jsem se s orlovcem pípáním. Poblíž Roury jsem se namlsal morušemi. U Bílého skladu vyvěrala z hladiny Kolumbie fialová krev. V zátoce u skalnatých ostrovů jsem se báječně vykoupal. Na vodě bylo nádherně. Doma pak jsem vytvořil krátké videjko coby pocvičení v používání pro mě nového editoru. Objevil jsem v něm sekci, kde se dá vytvořit mluvené slovo z mnou napsaného textu a to jsem použil ve videjku.
... víc fotek
pondělí 8. července 2024

Bach Fest Chelan

Vyslechli jsme první z dnešních koncertů, zaměřený na barokní hudbu. Flétnistka podala zajímavý výklad a přehrála s její matkou řadu kompozicí a ukázala dobové i moderní flétny. Ve dvanáct jsme šli místo venkovního koncertu (bylo 36°C a silné kouřmo od lesního požáru) dovnitř do metodického kostela. Vyslechli jsme čtyři hodně odlišné kusy včetně operního zpěvu. Po popovídání se známými jsme přejeli asi 10 km na západ podél jezera do Manson, kde v pivnici Lake Chelan Brewery jsme poobědvali na venkovní terase ve stínu.
... víc fotek a videjek
neděle 7. července 2024

Tofu s bakčoj na burské omáčce

Pro Emily a sebe jsem připravil tuto večeři.
neděle 7. července 2024

Moruše s JoeM

Na petlici vrat loďárny nebyl žádný zámek. Náhodou právě přišel také kamarád vodák JoeM. Našli jsme zámek náhradní. Veslovali jsme spolu. Joe mi ukazoval orly, já je fotil. Řekl jsem mu o moruších v horní deltě. Veslovali jsme tam a hodovali. U horního mostu jsme se rozloučili. J se vrátil, já jsem pokračoval dál proti proudu k Rouře a nad Haldu. Po otočce jsem zakotvil u bimbo pláže a poprvé letos se vyčmáněl ve vodě Kolumbie. Pak jsem se opaloval při návratu k doku. Na vodě bylo báječně.
... víc fotek
sobota 6. července 2024

Oslava narozenin Emily

Oslava proběhla v pohodě v počtu 9 lidí. Přišli DianeG, Monte a JudyO, Larry a PennyT, KathyJ a RanaW. Museli jsme být uvnitř, venku bylo pro účastníky nesnesitelné vedro.
... víc fotek a videjko
sobota 6. července 2024

Další požár

V sobotu propukl poblíž našeho oblíbeného střediska Missie lesní požár. Vyfotil jsem od domu, a přidal také jak vypadal z letiště ve Wenatchee. Přihlížela nevinná veverčička na naší zahradě.
... víc fotek
pátek 5. července 2024

Po přistání, Mark a Alex

Golfový vozík, táhlo a kolečka pod ocas a křídlo velmi usnadňují jinak těžkou manipulaci kluzáku ke a nazpět od vzletové dráhy.
... víc fotek
pátek 5. července 2024

Návod na demontáž kluzáku

Jednou osobou.. s použitím přípravku. Nácvik demontáže a skladování ve vlečném vozu.
... víc fotek
pátek 5. července 2024

Plachtění v horku

Netrpělivost nepřináší růže. Měl jsem odstartovat o dvě hodiny později, aerovlekem. Stejně ale to byla dobrá zkušenost - samostart bez přehřátí motoru, na něm pak 37 minut, než jsem se někde uchytil, vystoupal do 5 tisíc stop, vyrazil na sever a posléze stoupáky ztratil natolik, že jsem byl nucen přistát, na domovském letišti. Zbývalého času jsem pak využil pro nácvik demontáže a skladování ve vlečném voze, a dělal z toho později obrazový návod.
... víc fotek a videí
pátek 5. července 2024

Veslování a požár ve Wenatchee

Údolí se zaplňovalo čmoudem, naštěstí na řece ho moc nebylo. Obyvatelům v západní čtvrti města však úřady nařídily úplnou evakuaci.
... víc fotek a videí
čtvrtek 4. července 2024

Ohňostroj ve Wenatchee

Z oslav výročí vyhlášení nezávislosti USA.
... víc fotek a videí
středa 3. července 2024

Rádoby týmové plachtění

Mark, Alex a já jsme před našimi starty mluvili, jak si spolu vyzkoušíme letět v houfu. Ha ! Ani jsme se neuviděli (i když budíky pípaly .. flarm). Během minut jsme každý letěli úplně jinými směry. Večer jsem naznačoval, že by bylo asi příhodnější do těch našich budíků tolik nekoukat, zkusit se víc koukat ven z kabiny. Vyzkoušet třeba "leeching" (
parazitní styl plachtění = lpění na druhém za účelem osobního prospěchu, zejména aniž by něco dával na oplátku a obvykle s důsledkem nebo účinkem vyčerpání zdrojů druhého), jako první krok k naučení se létat jako tým.
... víc fotek
středa 3. července 2024

Přejímka zboží a odeslání

Součást mé pracovní náplně.
... víc fotek
úterý 2. července 2024

Nejnovější kupec kluzáku miniLAK

V kluzáku sedí John O´H a zkoumá, jak pasuje do kabiny.
úterý 2. července 2024

S čím se také setkáš při veslování

Před pracovním setkáním jsem vyrazil na vodu. Zde jsou moje zážitky. ... víc fotek
pondělí 1. července 2024

Vzpomínka na Maxine Pilonovou

Zúčastnili jsme se rodinné vzpomínky na jih od Seattlu. Tato paní se mě v roce 1972 ujala se svým mužem Melvinem. Byl jsem jejich první student z ciziny, kterého přijali do své rodiny. V průběhu třiceti let se Maxine věnovala dalším víc jak padesáti studentům. Jsem jí moc vděčný. I oni.
... víc fotek a videjko
pondělí 1. července 2024

Telekonference

Brzy ráno bylo u mě v práci měsíční jednání mezi kupci, zástupcem a výrobcem litevských kluzáků.

Letecké náhradní díly

Vyzvednul jsem na letišti v Seattlu dlouho očekávanou zásilku z Prahy.


foto kredit Emily