VN květen 2024
Čas a počasí ve Wenatchee

ČAS  |  POČASÍ  |

 Jiné měsíce Eseje | Poutě | Plachtění | Práce | Veslování | Videa | Evan | Karla | Karma |Jídla | Pošli mi email

Klikni na obrázek a otevře se zvětšenina. A když je v textu něco podtrhnutého, tak je to odkaz na něco dalšího.

Nazpět do domovské stránky VN 

Z letiště na západ

Živý přenos VIDEO z Missie

Z hřebenu

Podmínky

                       Jaký byl květen tvůj? DNES   sobota 1. června 12/22°C vých 0507 záp 2051. Zataženo. Veslování. Práce. Plachtění.
sobota 1. června 2024

Veslování k lanovce

Byla dušičková obloha. Regatu jsem vynechal. Udělal jsem si jinou - k Lanovce a nazpět.
... víc fotek
pátek 31. května 2024

Skoro modré plachtění

Pln očekávání a se spoustou vyšetřeného času jsem vyrazil do téměř bezmračné oblohy. Byl jsem nachystaný na velmi dlouhý přelet. Ten se mi nepodařilo uskutečnit. Zato jsem si pořádně zatrénoval v kroužení. Po přistání jsem kluzák s Markovou pomocí složil do vlečňáku, velmi znavený. Přípravek pro výškovku jsem zapomněl dát do krabice s čepy křídel. Tak proto je na závěr fotka, abych si připomněl, kam jsem ho dal.
... víc fotek

Eliot a Larry - zakladatelé veslařského klubu ve Wenatchee
čtvrtek 30. května 2024

Setkání knižního klubu

Sešlo se u nás na večeři a diskuzi, které knihy číst v příštím období, asi patnáct členů knižního klubu. Nechal jsem kolovat i knihy od Pepy. 
... víc fotek
čtvrtek 30. května 2024

Plachtění v mrazáku

Byly senzační podmínky. Odstartoval jsem co nejdřív. Věděl jsem, že odpoledne budu muset přistát předčasně; nejpozději o půl čtvrté. Přislíbil jsem výpomoc při společenské události. I tak jsem uletěl hezkou vzdálenost, třístovku nad pláněmi i horami.
... víc fotek
středa 29. května 2024

Veslování s netopýrem

Po nehybné hladině Kolumbie jsem proklouznul deltou, zkontroloval moruše, shlédl, jak si orlovec nesl snídani, vydral jsem se proti silnému proudu s peřejemi k pátému mostu. Po návratu mě u loďárny čekalo překvapení. Myslel jsem, že ve stínu ležel mrtvý pták. Pták to nebyl: byl to netopýr. Poprvé v životě jsem takového živočicha držel v ruce. Po odložení netopýra jsem si důkladně omyl ruce. Ti zdejší údajně přenášejí vzteklinu.
... víc fotek
úterý 28. května 2024

Práce

Celý den jsem se věnoval zákazníkům.


pondělí 27. května 2024

Plachtění

Po dopolední instruktáži dvou členů aeroklubu, jejich přezkoušení a povolení k samostatným letům v L-13 Blaníku jsem vyrazil v pozdní odpoledne na své vlastní plachtění. Povedlo se mi vysoukat se z umírajího počasí a navázat na skvělé vzdálené podmínky. Fotky hovoří samy za sebe. V horách bylo skvěle.
... víc fotek
pondělí 27. května 2024

Veslování

Byl jsem vděčný za červánky, které byly. Měsíc v Céčku couval. Bobr plácal ocasem. Orlovec vyhlížel snídani. Vzhledem k očekávanému plnému dni na nohách a křídlech jsem vynechal postranní řeku, otočil jsem u horního doku. Na vodě bylo báječně.
... víc fotek
neděle 26. května 2024

Prototyp

Pro snadnější a rychlejší zajištění spojů řízení v kabině při kotvení kluzáku na stojánce chci vytvořit obdobu továrního kotvicího trojúhelníku. Zatím jsem dospěl do stádia zkusmého návrhu na papírový tuhý karton. Konečné provedení bude možná z překližky a dřevěných hranolů, takové, aby se nemuselo nic dál upínat, jen přípravek nasadit na pedály a knipl. Snad se osvědčí.
... víc fotek
neděle 26. května 2024

Obláčky

Fotoalbum začíná s ojedinělým obláčkem včera v podvečer. Následující fotky jsou z dnešního nedělního rána, osm minut před vlastním východem slunce v 05:11. Použil jsem dvě kamery, ty oranžovější barvy jsou z mobilu.
... víc fotek
sobota 25. května 2024

Veslování

Měsíc zapadal za hory, jak jsem sestupoval na úroveň řeky. Dnes mělo hodně foukat. Vynechal jsem odbočku na postranní řeku, abych mohl ihned otočit, jakmile by se zvedly vlny. Otočil jsem u bílého skladu. Cestou jsem pozdravil zvířata a ptactvo. Na vodě bylo báječně.
... víc fotek a videjek
pátek 24. května 2024

Výšlap ke "Dvoum Ceckám"   

Vyšli jsme si s CathyG, Monte a Judy. Obdivovali jsme horské květiny. Emily napočítala 27 druhů.
... víc fotek
čtvrtek 23. května 2024

Plachtění s prvním letošním samostartem

Základny mraků byly zpočátku nízké a pršelo z nich. Vytrvalost se vyplatila.
Podívej se na VIDEO.
... víc fotek
čtvrtek 23. května 2024

Veslování

Morčátka se vezla za maminkou.
... víc fotek
úterý 21. května 2024

Vycházka podél Kolumbie

Sice hrozilo, že začne pršet, přesto jsme vyrazili na procházku. Ani kapka nepadla. Prošli jsme se po stezkách lemujících doposud "nezcivilizovaný" břeh řeky. Potkali jsme tam jediného člověka se psem. Tedy i na břehu má chodec volnost a nespoutanost, jakou prožívám i já po ránech na řece. Pěkně jsme si vycházky užili. Ještě dovětek. Dva poslední obrázky z alba se zmiňují o původním indiánském obyvatelstvu tohoto údolí, kmeni P´Squosa.
... víc fotek
úterý 21. května 2024

Zkrácené veslování

Dnes jsem své veslování zkrátil. Měli jsme návštěvu. I tak se mohu podělit o krásné prožitky - červánky, divoké husy, srnky, morčáka a vodní háj kosatců.
... víc fotek
pondělí 20. května 2024

Pondělní plachtění

Příslib dobrých podmínek přilákal sedm členů našeho aeroklubu na letiště, i když byl pracovní den. Tři z nich si polétali ve větroních, dva v motorovém vlečném letadle. Na dva na zemi se nedostalo, včetně mě. I když mě to štvalo, vynahradil jsem si to pomáháním s přesuny kluzáků a focením. Později pak tvorbou videa z tohoto dne.
... víc fotek

VIDEO na YouTube2024 AERO FRIEDRICHSHAFEN - výstaviště je na obrázku vlevo dole
pondělí 20. května 2024

Všechna Vítkova videa z 2024 AERO FRIEDRICHSHAFEN

Konečně jsem se dostal k ukončení na čas náročného úkolu, uložit videa na You Tube tak, aby k nim měli zájemci přístup.
neděle 19. května 2024

Příspěvek od čtenáře VN

Připravil jsem ahi tuňáka s fazolemi v lusku, se sladkými bramborami a polevou aioli. Západ slunce byl kouzelný.
... víc fotek
neděle 19. května 2024

Příspěvek od čtenáře VN

Polární záře na letišti v Kroměříži, 11.5.2024
neděle 19. května 2024

Nedělní veslování

Slunce se nesměle vyhouplo nad obzor. U laguny odhodlaně strážila maminka morčačka  svou srocenou spící rodinku. Nad hlavou jim třepotal orlovec doufající v brzkou snídani. Byla vysoká voda. Jak pomalu ploucí remorkér jsem po víc jak hodině vyvesloval po postranní řece k běžným prvním peřejím. Tentokrát ty peřeje byly víc jak kilometr dlouhé. Na závěr jsem si sgustnul jejich sjetím na skifu. Kajuta byla napůl zaplavena. Okolo projel transkontinentální osobní vlak. Bylo mi nádherně.
... víc fotek a videjka
sobota 18. května 2024

Kruhová večeře u LaurieR

K  oslavenkyni narozenin přišlo čtrnáct lidí, většina z nich z pospolitosti unitářů. Bydlí pod Sedlovou Skálou. Seznámil jsem se s třemi mě doposud neznámými lidmi. Hodně dlouho se povídalo i pojídalo. Setkání bylo příjemné.
... víc fotek
sobota 18. května 2024

Odhalení maleb na loďárně

V poledne se konal obřad. Grafiku vytvořila firma z Leavenworthu, Gibbs Graphics. Známe se.
... víc fotek
pátek 17. května 2024

Veslování s třemi vílami

Takto se mi zjevil výhled zpod skifu, který jsem nesl na hlavě, když jsem ho přinášel na dok. Tam seděly zachumlané tři malé postavy: mladé dámy v hábitech jak nějaké jeptišky nebo skřítkové, díval jsem se stranou, zdálo se mi, že jim bylo tak mezi 15 až 17 let. Voda byla vysoká. Slunce ještě nevyšlo. Projel jsem deltou a pak proti proudu vzdutou postranní řekou. Udělal jsem video při projíždění peřejemi pod železničním mostem. Pak druhé video při technické zastávce v horní deltě. Zavítal jsem zas ke Studiu Roura. Špenátek tam již vesele modře kvetl. Na horní Kolumbii byl naprostý klid. Pak se zvedl předpovězený vítr, hezky mě tlačil po proudu, k doku. Okolo se zvedly docela vysoké bíle ověnčené vlny. Na doku jsem se náhodně potkal s kamarádem veslařem, LT. Pěkně jsme si popovídali.
... víc fotek a videjek


Plotnička se nedá zastrčit..   


Pustil jsem se do obnovy plotýnek na sporáku. Leč ukázalo se, že ty nové se nedaly zastrčit do keramické zásuvky. Budu muset změnit ty zásuvky nyní na sporáku, nebo najít jiné plotničky s původním stylem připojení - zašroubováním spojů.Oblíbené Tofu


Zase po čase jsem připravil tento pokrm. Zde je pár fotek z doby před sedmi lety, ze začátků mých kulinářských snah, v roce 2017.
Zde je odkaz na recepty, kterých jsem nashromáždil už přes padesát .
čtvrtek 16. května 2024

Hledá se TE trubice

Továrna se ptala, zda provedení přívodů snímačů tlaku vzduchu v kýlu kluzáku 312 bylo s jednou, či s dvěma dírami. Ukázka, jak zmatková je administrativa výrobce kluzáku, že to nemají poznamenané. Coby dovozce už svá vyskočení z kůže nepočítám...
... víc fotek
středa 15. května 2024

Západ slunce

Foto oblohy zrcadlící se v poklici odpadového kontejneru. 
středa 15. května 2024

Akátové veslování

Slunce bylo už vysoko na obloze, když jsem se konečně dostal na vodu. Od pláže se ozývaly hlasité výkřiky. Dva členové klubu Divocí plavci se vystavovali 10°C osvěživé vodě řeky Kolumbie. Vzduch už měl přes dvacet stupňů. Vegetace hýřila zelenými odstíny. Řeky byly vzduté. Husy pečlivě hlídaly svá housátka. Třicet metrů nad nimi prolétávali tři hladoví orlovci. Ve státním parku byla exkurze školáků. Kus od nich pracovala mladá paní na svém počítači. Hřeben Misie byl stále pocukrovaný sněhem. Květy akátů rozesílaly krásnou vůni po řece.
... víc fotek a videjko
úterý 14. května 2024

Služba zákazníkům

Celý den jsem pracoval. Nejurgentnější bylo zajistit pro kupce nažhavené konečně začít létat ve svém kluzáku důležitou, leč továrnou zapomenutou součástku.
... víc fotek
pondělí 13. května 2024

Veslování za kosatci

Voda byla vzdutá na obou řekách. Vypravil jsem se k horní laguně, kde již rozkvetly žluté kosatce, zaplavené, dalo se až k nim na dotek zaveslovat.
... víc fotek
sobota 11. a neděle 12. května 2024

Procházka přístavem Olympie

Večer v sobotu a ráno v neděli jsme se prošli touto částí hlavního města státu Washingtonu. Také jsme navštívili tetu Emily, Mary Jane a jejího manžela Judsona (89 a 95 let staří, stále bydlící doma a mentálně svěží). S MJ se znám od roku 1972... pojí nás spolu spousta dobrých prožitků a vzpomínek.
... víc fotek
sobota 11. května 2024

Jessie Trapp ( † 47 )

Poblíž Olympie se konal pietní obřad pro příbuznou Emily, Jessie. Neobvyklou vzpomínku jí přišlo dát přes stopadesát příbuzných a přátel. S některými jsme se viděli nedávno, s jinými v době před čtyřiceti lety.
... víc fotek
sobota 11. května 2024

Veslování s kojotem

V sobotu před východem slunce a naším odjezdem do Olympie jsem zažil několik velmi řídce se vyskytujích setkání. To nejneobvyklejší bylo se vzrostlým kojotem, v deltě řeky Wenatchee u ústí do Kolumbie.
... víc fotek
pátek 10. a neděle 12. května 2024

Velkolux, večeře u K, vycházka poblíž průsmyku Stampede

Emily nechala vyssát strojně všechna potrubí v domě. Přísady večeře. Vycházka do neznáma - státní park pro psí spřežení se sáněmi.
... víc fotek
pátek 10. května 2024

Polární záře

Před půlnocí jí tu uvidělo plno lidí. Tuto fotku udělala Karla.


Legrácka

Čakanie na turistov na Slovensku
(Příspěvek od VladaP)
čtvrtek 9. května 2024

Srpeček Měsíce

Jak byl vidět z balkonu... 
čtvrtek 9. května 2024

Práce a veslování

Sotva jsem začal na vodě, začla pracovní telekonference s Liteci a dvěma kupci kluzáků. Zabrala přes hodinu. Naštěstí tentokrát jsme nespustili kamery! To by se členové divili, kde já jsem se mezitím nacházel: Na vodě; bylo nádherně.
... víc fotek
středa 8. května 2024

Cestování

Dočasně jsem se přeměnil ve skrčence během čtyřiadvacetihodinového cestování. Od postele do postele trvalo cestování přes 24 hodin. Nic jsem neviděl, až na to, co bylo na monitorech. Seděl jsem uprostřed trupu letadla jako ve svěráku; na obou stranách sevřený jinými cestujícími. Pro výlety na WC jsem používal gymnastickou metodu. Přes souseda jsem přelézal stoupajíc na opěradla pro ruce. Zajímavostí po ukončení druhého letu bylo putování se zavazadly vysoko přes most, nad pod ním projíždějícími obřími letadly. Další zajímavostí byla prostora jak obrovská jeskyně, pro celní odbavování. Nechyběl ani čmuchací celní pes bígl. Jeho velitelka ho uvedla do čilého provozu. O mě však nebyl zájem.
... víc fotek
úterý 7. května 2024

Mytí oken

Pršelo vydatně. Ale do domu nezatékalo až tak moc.
pondělí 6. května 2024

Sraz IIIb

Sešlo se nás třináct plus dva další rodinní příslušníci. Bylo to moc prima zas se vidět a popovídat si.

... víc fotek
neděle 5. května 2024

Návštěva u Pepy a zvířat

Starost o domácí zvířata je hezká, leč její nutnost ubírá čas a soustředění na uměleckou tvorbu.

... víc fotek
sobota 4. května 2024

Veslování a zvířata

Po Berounce jsem dospěl k mému doposud nejvyššímu bodu, Valentovskému mlýnu.

... víc fotek
pátek 3. května 2024

Páteční večer

Cestou do restaurace jsem zachytil dva příklady bourání. Pochutnal jsem si na bramboráčcích s ďábelskou směsí, či jak to pojmenovala číšnice. Pak jsem se prošel po Brdatce.

... víc fotek
pátek 3. května 2024

Práce a zábava

Vyčistil jsem všechny okapy a znovu je spojil, aby voda odtékala co nejdále od domu. Sestříhal jsem přebujelé keře a jak se dalo zametl. To mě zabralo celé dopoledne. Odpoledne jsem se věnoval své firmě a zákazníkům.

... víc fotek
čtvrtek 2. května 2024

Práce a zábava

Sundal jsem skif ze střechy auta. Před sebou jsem měl pracovní úkoly v Rakovníku a Praze. Po nich jsem se potěšil při setkání se spolužáky z vejšky.

... víc fotek
středa 1. května 2024

Na prvního máje

Po bujarém slavení Čarodejnic pod kostelem jsem spal do 9 rána. Pak jsem celý den strávil gruntováním v domě. Byl jsem odměněn hezkým západem slunce.

... víc fotek