VN srpen 2022


Čas a počasí ve Wenatchee

ČAS  |  POČASÍ  |

 Jiné měsíce | Eseje | Poutě | Plachtění | Práce | Veslování | Videa | Evan | Karla | KarmaPodzimka |Právníček | Jídla | Pošli mi email

Klikni na obrázek a otevře se zvětšenina. A když je v textu něco podtrhnutého, tak je to odkaz na něco dalšího.

Nazpět do domovské stránky VN 

Z letiště na západ

Z Missie na východ

 JAKÝ BYL SRPEN TVŮJ ? Hezký den! 
středa 31. srpna 2022

Turista ve Wenatchee

Očekával jsem, že nastanou úchvatné červánky. Sjel jsem dolů k řece, zachytit v její hladině odrazy. Povedlo se. Červánky trvaly neskutečně dlouhou dobu .. od deseti minut před úředním východem slunce až do čtyřiceti minut po něm. Zaparkoval jsem u Tržnice Pybus a svižně se procházel podél Kolumbie až k čerpadlu s racky, na most přest železnici a nazpět - asi dva a půl kilometrová procházka. Setkával jsem se s chodci, běžci, kolaři, bezdomovci, výzkumníky a týmem filmařů tvořících reklamu na panoramatické kameře ovládané mobilem. Zajímavé, kolik rozdílných pestrých vjemů jsem prožil za pouhou hodinu. Ve fotoalbu se dělím o své dojmy.
úterý 30. srpna 2022

LarryT 76

Uvařil jsem doma tofu na burské omáčce se špenátem. Pak jsem se - pamětliv podmínky účasti na oslavě - otestoval na kovid. Žádný jsem nenašel. K L+P jsem dorazil s předstihem. Přenášel jsem s Larrym těžké stoly, lavice, židle, a tak. Sešlo se asi patnáct lidí (viz fotky a video v albu). Pěkně jsme si popovídali, pohodovali. Rozešli jsme se až za tmy.
úterý 30. srpna 2022

Expedice na zahradu

Pomohl jsem Mňoukí zdolat schody, aby se mohla potěšit pobytem na trávě. Byla vděčná.
úterý 30. srpna 2022

Narozeninové veslování

U horního mostu mě dohonil narozeninový kamarád (dnes je mu 76 let, se žlutou čapkou) Larry za doprovodu mladšího veslaře, Jaxtona. J byl nedávno v Evropě, i v Praze a Budapešti. Podělil se i o fotky ze svého veslování na jednom jezeře v Alpách. V závěru se podívej na video dnešního jejich závodního startu.
úterý 30. srpna 2022

Snídaně

U ostrohu laguny si orlovec pochutnával na své dnešní snídani. Občas si musel vypomáhat křídly, aby nespadl z vysoké tenké větve. Později v albu se dělím o velmi blízké povídání s jiným orlovcem, který seděl na větvi pouhé tři metry nad břehem a necelých pět metrů ode mě na skifu. Udělal jsem z toho několik videí. Závěrečná fotka s dvěma orlovci na stejném obrázku je zajímavá tím (musíš si fotku zvětšit), že ten pravý nese v pařátech rybu. Další fotky ukazují volavku, která se rozhodla přeletět daleko přes řeku Kolumbii.
úterý 30. srpna 2022

Přímky

Dnešní jízda na a následné veslování byly ve znamení rovných čar - přímek.

foto kredit  Emily
pondělí 29. srpna 2022

Podzimka a Právníček

Emily se podělila o několik nových fotek, které udělala během její současné návštěvě u rodiny ELAL v Kalifornii. Na jedné z nich Podzimka předčítá Právníčkovi. Kdypak to začne být naopak?
pondělí 29. srpna 2022

Tady je Mňoukí !

.
neděle 28. srpna 2022

Kde je Mňoukí ?

Několik dní jsem večer nemohl najít kočku Mňoukí. Tentokrát se schovala tak dokonale, že i přes návštěvu všech jejích skrýší (ve skříni pod umyvadlem, za postelí, v šicích potřebách, atd.) jsem jí nenašel. Až při jiné činnosti jsem na ní náhodně natrefil. Vybrala si tentokrát krabici v kuchyni strčenou pod pult, kam odkládáme noviny, plasty, hliníkové krabice a plechovky v přípravě na každotýdenní odvoz. V albu ukazuji i pár jiných fotek, včetně našeho vanového rituelu.
neděle 28. srpna 2022

Tajné letadlo

Nad krajinou přeletělo tajemné letadlo (ha ha .. cože?? .. byl to orlovec). Pozastavil jsem u Nymfy a otočil u Haldy, po zahalekání do Roury. Zpíval jsem a počítal. U loďárny byl den otevřených dveří - přilákat nové zájemce o veslování.

foto kredit   Emily
sobota 27. srpna 2022

Právníček a Podzimka

Emily dorazila k vnoučatům v Kalifornii na sedmidenní návštěvu v okamžiku, kdy obě děti zrovna s něčím onemocněly. Na fotce to tak moc nevypadá. Záhy po vyřádění se venku se však obě nezvykle brzy odebraly na kutě.


Kočka Mňoukí

Tady teď krmím Mňoukí ručně. Z misky přestala žrát. Ztrácí zase rovnováhu.
Pořád je nám spolu hezky. Dnes tu celý den docela foukalo; slunečno bylo od poledne. Dělal jsem údržbářské a úklidové práce; uvařil jsem si zajímavou večeři: Cibuli s kukuřicí a česnekem, okurkou a vejcem.
sobota 27. srpna 2022

Co dělat, když počasí není na plachtění

Odpověď
- i o víkend sloužit zákazníkům. Analyzoval jsem dva tucty fotek, které mi poslala letecká opravna z Nevady po tvrdém přistání jednoho kluzáku americké domobrany. Pracoval jsem dvě hodiny zdarma. Pak jsem jim poslal rozpis, co je třeba vyměnit.
sobota 27. srpna 2022

Dnešní obloha

Vypadá tohle na plachtění ?

pátek 26. srpna 2022

Venkovní údržba

Emily již několik dní připravovala zábradlí k natírání, oškrabala, zbavila prachu. Dnes jsem pomohl s pozemní ochranou a Emily natírala.
pátek 26. srpna 2022

Veslování

Odrazil jsem tentokrát od doku dříve, než ranní veslaři přirazili. Nad soutokem řeky Wenatchee s Kolumbií přeletěla volavka. Pod železničním mostem jsem musel portážovat pro nízkou vodu. Zezhora na mě pípal orlovec. Obkroužil jsem u peřejí vor rybozpytců. Po proudu se zvedly vlny, začlo trochu foukat. Podél druhého břehu veslovali kamarádi Joe a LT. Na vodě bylo zas báječně.
čtvrtek 25. srpna 2022

Plachtění nad horami Kaskádami

Dlouho trvalo, než jsme mohli nastoupat k lákavým mrakům. Bylo to jak lézt na střechu po žebříku, kterému chyběla většina příček.  Navíc v okolí se začly tvořit bouřky. Pak ale nastaly vzdušné orgie. Podívej se na fotky a jedno panoramatické video. To bylo natočené za letu poblíž 2.870 m vysokého štítu Stuart. Létání bylo úžasné.
čtvrtek 25. srpna 2022

Ranní srpeček

Dvacet minut před východem slunce jsem zachytil tento ještě couvající Měsíc. Nový má být v sobotu 27.8.
středa 24. srpna 2022

Oslava sněžné soutěže

S Emilí každý rok někdy začátkem června hádáme, kdy bude naposledy ještě vidět bez dalekohledu z našeho balkona sníh na Missii. Kdo to uhodne, může zvolit místo večeře, kde výhru sázku oslavíme. Tentokrát Emily zvolila venkovní restauraci nového hotelu na břehu Kolumbie (okolo kterého často vesluji). Je odtamtud hezký výhled. Mimo dobrého hodování jsme si také pěkně popovídali s naším číšníkem, rozhodčím při baseballu; a také s našimi bývalými sousedy Jasonem a Cassie.
středa 24. srpna 2022

Veslování s orlovci a Larrym

Obvesloval jsem svůj obvyklý okruh. Volavka odstartovala. Dvě plavkyně propluly okolo. Racek přihlížel. Tajemné oči na mě pokukovaly. U peřejí jsem pozastavil. Na Kolumbii na mě orlovec plazil jazyk. Dnes orlovců bylo nějak hodně. Možná se už připravují k odtáhnutí na jih. Kamarád Larry mě dohonil na svém skifu. Pluli jsme spolu okolo Roury. Předvedl jsem Larrymu, jak funguje Studio R. Zazpíval jsem dovnitř roury píseň z West Side Story, "Je místo pro nás dva." Ozvěna a akustika krásně korigovala mou kolísavou tóninu - bez elektroniky ! Po veslování mě LT pozval k němu domů na kávu. Viděl jsem se i s Penny a psy Toby (jejich) a Kyle (vnuko-pes, jejich dcery Julie). Bylo prima se zas uvidět. Na závěr psi pádili na svobodu.
středa 24. srpna 2022

Práce a vzpomínka na Zdenála

Dnes jsem začal před pátou v kanceláři. Byl jsem zvědavý na zprávy z Litvy. Mrtvo.

Z Kroměříže od Ivana však přišla zpráva a fotky z rozloučení v Brně se Zdenálem. Díky, Ivane! Snad souhlasíš, když tvou zprávu připojím k fotkám v albu.

úterý 23. srpna 2022

Interpretace

Od jedné čtenářky VN přišla tato odezva na dnešní zdejší západ slunce: Na obloze vidím divadelní masku a zářící vlasy, takže nějaká ohnivá pohádková hlava.
úterý 23. srpna 2022

Krevety - recept

Připravil jsem z Emilí nachystaných přísad pro ní, Karlu a sebe tuto pochoutku: Usmažil jsem na kokosovém oleji cibuli se zázvorem, česnekem a jalapeňo pepříkem; po deseti minutách přisypal šálek a půl rýže, zalil půl litrem kokosového mléka a stejným množstvím vody, po uvedení do varu snížil oheň na bublání a dvacet minut vařil. Mezitím jsem odkrájel z dvou klasů kukuřice podélné pruhy zrn a ty přidal do vařící se směsi. Přidal jsem také na iniciativu Emily dvě hrsti fazolí, pak rozmražené krevety a vařil dalších pět minut. Na závěr přidal to zelené z šálku - ostrouhanou kůru z limonu a lístečky z čerstvé bazalky. Podával jsem s nakrájenými limony a další bazalkou. Jídlo chutnalo výborně.
úterý 23. srpna 2022

Klid před bouří

Od brzkého rána jsem pracoval v kanceláři - korespondoval a snažil jsem se uspokojivě odpovědět na dotazy zákazníků. Scházela mi však klíčová informace. Připsal jsem o tom stavu dvě další scény do 
Eseje 12...
pondělí 22. srpna 2022

Na otočku k přehradě Rocky Reach

Po rozloučení se s veslaři, kteří již končili pár minut před východem slunce, jsem vyrazil sám proti proudu Kolumbie na sever. K hrázi přehrady. Co nejblíž k ní, bez překročení zákazů a bezpečnosti plavby. Na otočku 13 mílí (21 km). Cestou jsem se pozdravil s ptáky - kanadskými husami, volavkami, racky, morčáky, orlovci a i s bělohlavým orlem. Dočasně jsem zakotvil u napůl ponořené Nymfy. Několikrát jsem se vykoupal. Největší výzva byla překonat peřeje půl kilometru od hráze. Povedlo se. Vizuálně atraktivní byl velký vodopád z výpustě po proudu táhnoucích ryb, lososů. Přes velké přepady správa přehrady dnes nepouštěla žádnou velkou vodu a tak se netvořily nebezpečné víry. Všechna voda řeky šla jedenácti turbínami vyrábějících dohromady 1300 MW (megawattů) elektřiny. Pro srovnání, výkon říčních přehrad v Česku je Orlík 364, Slapy 144, Lipno 120 MW. Při studiu jsem objevil, že výkonnější hydroelektrárny v Česku jsou přečerpávací, Dlouhé Stráně 650 MW na Jeseníkách a Dalešice na řece Jihlavě, 480 MW. Zdroje:  | _A_ |
_B_ | 
pondělí 22. srpna 2022

Veslaři končili

Věrni staleté tradici končili pár minut před východem slunce. Já se teprve chystal na vodu vyrazit. Setkali jsme se na doku. Zde je pár fotek z rituelu odklízení plavidla. Já pak vyrazil proti proudu Kolumbie jak nejdál to šlo. Na otočku 13 mílí (21 km).
neděle 21. srpna 2022

Krokodýlý západ slunce

Pohled z ulice z před domu sousedů, k severozápadu, 18 minut po vlastním oficiálním západu.
neděle 21. srpna 2022

Dnes se vzpomíná na 54. výročí Okupace ČSSR vojsky Varšavského paktu. Památku těm, kteří utrpěli.Plachtařská instruktáž

Na dnes ráno až do poledne jsem domluvil výcvik a dvouleté přezkoušení, které zdarma poskytnu plachtaři KenM. To je můj příspěvek klubu do naší činnosti.


sobota 20. srpna 2022


Druhé pokračování Eseje

Divoký západ – nejen nostalgie - druhá část.Plachtařské přezkoušení

Vše probíhalo dle příprav. Ken se dostavil z 270 km vzdáleného města Spokane přesně na čas v osm ráno. Udělali jsme spolu jednu hodinu pozemního přezkoušení dle FAR 51.56 a zbývalo udělat letové - buď tři lety nebo jeden s trváním minimálně jednu hodinu. Byli jsme akorát při stanovení vyvážení posádky kluzáku, když se ukázal vlekař DonF, současně i člen výboru aeroklubu. Při rozboru klubově stanovené meze maximálního zatížení našeho kluzáku vyšlo, že Ken a já bychom byli nad tou mezí; i když bych posadil Kena na zadní sedadlo. Přijímám veškerou odpovědnost za opomnění předem se Kena zeptat, kolik nyní váží. (Pamatoval jsem si ho coby hubeného, ale uplynulo dost doby, co jsme se viděli osobně naposledy.) Byť roztrpčený, Ken stejně zůstal další tři hodiny. Měli jsme si toho hodně co říci, coby dlouhodobí přespolní plachtaři. Odjel s nadějí, že snad brzy najde někde zde na severozápadě středisko s kluzákem, který přijme větší zátěž. Ken si nedávno koupil místo svého LAK-12, se kterým létal dlouhá léta, kluzák Ventus 2c. Nechce, aby mu pojišťovna vypověděla pojistku, kdyby překročil pravidla a létal bez prodloužení svého letového oprávnění.
sobota 20. srpna 2022

Plachtění ve vedru

Až před druhou odpoledne jsem se vznesl. To již na zemi bylo +36°C; teplota těla. Byl jsem napjatý, zda budu schopen regulovat otáčky motoru tak, aby se nepřehřál a přesto aby vydržel mě umožnit zůstat ve vzduchu tak dlouho, až jsem našel stoupavý proud dostatečně silný, abych si dovolil motor vypnout a předčasně přistát nemusel. I když bylo takové horko, stoupáky byly minimální a setrvání na motoru zabralo plných dvacet minut. Když jsem se nakonec dostal nad čedičové skály, které sálaly horkem, tak jsem se konečně zvedl v přehřátém vzduchu až do odletové výšky v 1500 m nad mořem. Vyrazil jsem k učebnicovým kumulům. Ty však dle učebnice vůbec nefungovaly. Byly tam pouze namalované. Tak veliké byly pouze díky vysoké vlhkosti vzduchu. Krmily je velmi tenké dasťáky, které najít byla výzva. Nicméně, po asi hodině jsem konečně nastoupal až nad 3000 m nad mořem, kde byl konečně chládek +12°C. Otočil jsem nad okresním městečkem Waterville (viz klasická fotka jak se fotil otočný bod; tamní letiště), a zamířil na západ až nad Leavenworth a z 1700 m nad terénem po zamávání Karle započal pohodový 42 km dokluz na domovské letiště ve Wenatchee. Tam mě přivítal MarkA a spolu jsme probrali fotky, včetně jeho (2 poslední na albu), kde náhodně vyfotil i včelu za letu a pak mě v závěru přistání. Tento 140 km dvouhodinový přelet byl senzační. Vznášeli jsme se ve výšinách !!!

foto kredit   Emily
pátek 19. srpna 2022

Výšlap u sopky Pekaře

Emily byla s DianeG na výletě. Em píše: "Růžové květy před Pekařem  jsou opičí květy." Štít zrcadlící se ve vodě se jmenuje Shuksan.
pátek 19. srpna 2022

Divoký západ – nejen nostalgie

Celý den jsem pracoval v kanceláři, tiskárně, bance, na poště. Večer jsem napsal další příspěvek do své sbírky Esejí.  Klikni sem a přečti si Esej

Divoký západ – nejen nostalgie - první část.

jaká otrava je stárnout ..

foto kredit   Emily
čtvrtek 18. srpna 2022

Zpráva od moře

Měly jsme další aktivní a zábavný den. Procházely jsme se kolem jezera Padden. Sledovaly jsme film o Bhútánu. Navštívily jsme oblíbený obchod s uměním. Šly jsme si poslechnout hudbu v parku poblíž známých, Funstons. Sledovaly jsme úžasný západ slunce! Doufám, že jste i vy s Mňoukí měli dobrý den!


čtvrtek 18. srpna 2022

Barvičkové veslování

Na západě houstly tmavé mraky. Byl předpovězen déšť. Na východě se vycházející slunce ohlašovalo ohnivou září. Přihlásili se komáři, jak jsem vplul do delty. Nezbylo než jim úporně prchat na mé maximálce. Jak jsem byl zas na volné řece, tentokrát postranní, Wenatchee, komárům jsem unikl. Zachytil jsem na malém videjku vlnky zádě. Přes most pro pěší a kola přejel náhodný cyklista. Pípal jsem na orlovce. Sledoval jsem provoz na silničním mostu. Otočil jsem okolo bóje v peřejích a voru. Vzal jsem zkrácenou trasu, ale silově, k doku, abych unikl dešti. Ten se však bohužel nedostavil. Příroda by vláhu přivítala. U doku jsem namířil vesla do nebe.foto kredit  Emily
středa 17. srpna 2022

Také lidi mají rádi teplo

Emily se sešla s kamarádkami na návětrné straně pohoří Kaskád, ve vnitrozemském zálivu Tichého Oceánu zvaném Puget Sound. Tam se prošly po pláži a sledovali, jak jiní si libovali na skvělém srpnovém sluníčku u moře.
středa 17. srpna 2022

Kočky mají rády teplo

Dopoledne jsem byl u zubaře. Vše bylo v pořádku. Při cestě domů jsem si všiml, jak se už docela ohřál vzduch. V domě jsem zprvu nenalezl naši kočku Mňoukí. Až jsem si jí všiml venku na balkoně, kam se sama z domu pustila svými dvířky zatímco jsem byl pryč. To tam bylo ještě příjemně, ve stínu. Nebylo tam moc horko, jenom asi 31°C. Po svém pozdním obědě mě však Mňoukí překvapila, když se zase vypravila na balkon. To už tam stínu moc nebylo. Teploměr (ve stínu) ukazoval již 39°C. Udělal jsem video a pár fotek a pak preventivně jsem Mňoukí pozval dovnitř, aby náhodou nedostala úžeh. Ve spánku pak pohodově pokračovala napůl na koberci a parketách v kuchyni.


úterý 16. srpna 2022

Veslování

Na Kolumbii byl nádherný klid. Jen na postranní řece šuměly peřeje. Z kmenu květly řůžové květiny. Jednou jsme si ozdobil skif, spolu s několika žlutými. Podél pláže jsem si báječně zaplaval. V závěru jsem uviděl zdáli veslařku na mě neznámém člunu. Později jsem si vyhledal detajly, člun je typ Alden a víc o něm je tady.


Práce

Zbytek dne jsem strávil službou zákazníkům.  Hlavně se čekalo na závěsy kabiny.

Gurmánství.

Před pár dny jsem vařil musaku. Zbylo dost jehněčího, které jsem dnes uplatnil do řeckého jídla gyros.
pondělí 15. srpna 2022

Vycházka 20 km od vrcholu sopky Rainier

Dvě a půl hodiny autem od Olympie je skvělé místo pro horskou turistiku. Z průsmyku Chinook vede okružní stezka 5 km dlouhá, s jen malým převýšením asi 200 m a s nejvyšším bodem v 1800 m.n.m. Z výšky 4 a půl km na ní shlíží sopka Rainier, která je výborně vidět z jižní a západní strany stezky. Půl stezky je sdílené s velmi populární pěší trasou, která vede z Kanady do Mexika. Chodci, kteří jdou tu stezku se hodně odlišují od jednodenních městských výletníků. Někteří jsou již týdny a měsíce na cestě. Těm, kterým se podaří z Kanady do Mexika dojít (či obráceně) to trvá tři měsíce. Nedávno nějaký Anderson vytvořil nový rekord. Za šedesát a půl dne ušel tuto 4.275 km dlouhou trasu. Pro představu, jak je to daleko za českých podmínek, je toto jako z Václavského náměstí v Praze do města Lamsid v západní Sahaře na pobřeží Atlantického oceánu - napříč Německem, Francií, Španělskem až do jižního Maroka poblíž Kanárských ostrovů.
neděle 14. srpna 2022

Rodinné setkání v Olympii

Setkali jsme se s bratrancem Jimem a tetou Emily, Mary Jane a jejím mužem Judsonem. Pěkně jsme si popovídali a pohodovali. Bylo ideální počasí. Předali jsme Jimovi model lodi, který vyrobil jeho otec, a některé obrazy. Zůstali jsme pak na noc.
neděle 14. srpna 2022

Veslování se žluťásky

Na vodě byl klid když jsme začali za východu slunce. Projel jsem po odpojení se deltou, okolo voru, peřejí, pirátské lodi a Roury. U Bimbo pláže jsem se krásně vykoupal. Na doku chytala ryby nově do Wena z Las Vegas přistěhovaná Debra.
Pak jsme se s Em připravovali k odjezdu do Olympie.
sobota 13. srpna 2022

Kruhová večeře unitářů

V menším počtu než nahlášeno se sešlo několik unitářů na naší zahradě k povídání a hodování. Připojila se i kočka Mňoukí, čehož si přítomní cenili, zvláště čtyřletá Elise. Byl to příjemný večer.
sobota 13. srpna 2022

Aerodynamika

Na letišti jsem brousil bruskou a škrabal škrabkou náběžné hrany kluzáku tak, aby se po opravách naražení obnovil původní profil křídla. K esteticky zrcadlovému dokončení jsem se zatím nedopracoval.

pátek 12. srpna 2022

Expedice na trávu

Zatímco jsem v domě luxoval, kočka Mňoukí si hověla venku na trávníku. Nesnáší svištivý zvuk vysavače. Zachytil jsem na videjku, jak nyní při chůzi balancuje. Po skončení luxování jsem zíral, když se Mňoukí bez jakékoli pomoci nejen vyšplhala zpět na balkón, ale i prolezla svými dvířky dovnitř domu. Doklad, že je ještě natolik soběstačná. Přitom je jí už přes sedmnáct lidských let .. kolik kočičích?
pátek 12. srpna 2022

Po proudu

Buclatý Měsíc zapadal za západní kopce když jsem začínal. Přesně v okamžik východu slunce. Veslaři končili svůj ranní trénink. Zaujaly mě paprsky ozařující západní kopce. Abych je dobře uviděl, musel jsem vycouvat doprostřed řeky. Ta mě začla snášet. Řekl jsem si, budiž. Povesluji po proudu. K dvou věžím. Už jsem tam déle nebyl. Cestou jsem sledoval chatrče bezdomovců. Také jedinečné pískovcové útvary. Několikrát jsem se až k nim vyšplhal. Proti proudu jsem to vzal podél východního břehu, kde byl ještě stín. Nazpět u doku morčáci sledovali, jak správa parku kácela ulomený strom. Na vodě bylo báječně.
čtvrtek 11. srpna 2022

Rembrandtovský východ slunce

Probudil jsem se do oranžové záře. Vyběhl jsem rychle ven před dům a zachytil tato dramatická oblaka.
středa 10. srpna 2022

Smyčcový koncert u domu Wells

Dům byl postavený v roce 1909 podnikatelem W.T. Clarkem. Ten ho o deset let později prodal sadaři a obchodníkovi se železářskými potřebami A.Z. Wellsovi. Domu se dodnes tak říká, Wells House. Od padesátých let minulého století zde bylo vyučování místní juniorské vysoké školy. Nyní dům vlastní oblastní Muzeum ve Wenatchee, které zde pořádá řadu kulturních akcí. Setkali jsme se tu s pár známými.
středa 10. srpna 2022

Počasí

O půl desáté jsem vyhodnotil podmínky a rozhodl se nabít baterie. Zatímco se nabíjely, napsal jsem sem a sloužil zákazníkům.

Plachtění při 34°C

Tolik bylo stupňů, když jsem startoval. Měl jsem obavy, že se motor přehřeje, ale povedlo se. Zprvu bylo stoupáků málo, a dosti silný vítr, který je ohýbal. Po chvíli se ohřálo až na 36°C a tvořily se kumuly. Silný vítr vytvářel na jejich vrcholech mraky lentikuláry. Obletěl jsem velký trojúhelník. Na západě jsem otočil u mračného moře nízké oblačnosti, která spadala přes předěl pohoří Kaskád jak nějaké vodopády. Tentokrát jsem se dostal značně daleko na západ od Wenatchee. Let byl úchvatný.
středa 10. srpna 2022

Veslování k voru výzkumníků

Okolo projela čtyřveslice, když jsem za východu slunce začínal na Kolumbii. Červánky se nekonaly; vysoké ciry na východě slunce stínily. U železničního mostu jsem sledoval přistání orlovce na hnízdo. Podél řeky Wenatchee byly na různých místech volavky. Před nimi rodinky morčáků. Udělal jsem inspekci voru výzkumníků. Nebylo mi jasné, kde mají kamery, kterými sledují ryby. A jak záznamy sledují. Žádnou anténu jsem neobjevil. Jen velký solární panel, který dodává elektřinu. Jednou při velké vodě jim ten vor, který údajně přišel na čtvrt milionu dolarů, uplaval. Nyní ho zakotvili trochu jinak, a našikmo. A přidali ty šedé ploutve. Zpět na Kolumbii jsem navštívil pláž u skály kormoránů, kde ti však nebyli, jen racci. Báječně jsem se tam vykoupal. Pak jsem studoval oblaka, zda to bude dnes na plachtění. Zatím jen beránky (altokumuly a straty).
úterý 9. srpna 2022

Úchvatný západ slunce

Při tvoření VN jsem si všiml, jak se obloha začla zabarvovat. Dělím se...
úterý 9. srpna 2022

Výměna myčky na nádobí IV

Kočka Mňoukí byla dohlížecí orgán při konečné instalaci nové myčky. Párkrát při tom usnula - není divu. Montáž mi trvala asi čtyři hodiny. Snímky v albu mluví za sebe. Nakonec vše fungovalo jak mělo, ani nebyly žádné louže či elektrické zkraty. Jediná záhada, která nastala byla, že jsem při úklidu zaboha nemohl najít velký klíč, dobrých dvacet centimetrů dlouhý. Že by ho Mňoukí stopila?
úterý 9. srpna 2022

Výměna myčky na nádobí III

Staré myčce se nechtělo ven ze svého domova, kde přebývala po posledních čtyřicet dva let. Dle výrobního čísla TF625392 byla vyrobena v říjnu 1979. Dům, kde nalezla svůj domov byl postaven v roce 1980. Když uviděla, že na ní beru sekeru, rozmyslela se a dobrovolně se podala. Nakloněním dozadu a vyzdvihnutím vepředu jsem myčku z "jeskyně" vysoukal. Krátce po jedenácté dopoledne se objevili dva mladíci s novou myčkou. Nejprve vynesli z domu tu starou a pak přinesli novou. Ukázali, kde je příslušenství a dokumentace a během deseti minut se starou myčkou odjeli. Zbývá nyní na mě novou myčku zapojit a pak nasoukat dovnitř do "jeskyně". O tom bude snad příště.
úterý 9. srpna 2022

Východ slunce

Jak vypadal směrem k západu ..
úterý 9. srpna 2022

Východ slunce

Jak vypadal směrem k východu ..
pondělí 8. srpna 2022

Na vodě

Byla vysoká voda a klid. V laguně plavala černá kachna. Okna domu v dáli odrážela vycházející slunce.  Veslaři končili před jeho východem. Vyvesloval jsem napůl peřejemi. Zpět na Kolumbii jsem udělal kratičké video, jak rychle v řece proudila voda. Bylo mi báječně.

Práce

Sloužil jsem zákazníkům. Potřebovali nové náhradní díly, nástroje, nýty.
neděle 7. srpna 2022

Znovu ve výšinách

Úvodní fotka by se hodila do filmu Top Gun Maverick - s těmi scénami letu klikatým kaňonem. Za normálních okolností bych se tak nízko do kaňonu Ingalls neodvážil. Dnes však vál vítr ze správné strany, který umožnil dlouhé svahové klouzání bez opadání v pouhé výšce 6400 stop až západně od Malé Anapurny, kdy štíty nade mnou dosahovaly přes 9000. Viz zelená čára na posledních dvou fotkách v albu. Setkal jsem se tam s kamarádem Markem, který mě zezhora sledoval z klubového LS3A. Předtím jsem plachtil na sever od jezera Chelan. Po setkání s Markem u štítu Stuart jsme klouzali společně k Missii a nazpět do Wenatchee. Jaký nádherný den to byl, bez jakýchkoli poutačů (kumulů či dastíků). Uletěl jsem při co měl být pouhý zkušební let (pro přezkoušení elektrického pohonu a jeho nových vrtulí) celkem 260 km. Ty jsem přezkoušel před přistáním simulovanými dvěma starty, s vypnutím. Vše proběhlo na jedničku. Byli jsme znovu ve výšinách!

neděle 7. srpna 2022

Výměna myčky na nádobí II

Myčce dinosaurovi se nechtělo ven z jeskyně. Musel jsem na ní vzít dvě sekyry, páčidlo a ocelovou tyč na vzpírání, abych jí ohnul nohy a jedině tak jsem jí uvolnil z pod kuchyňké linky. Vše jsem měl už od dříve odpojené - elektriku, plnicí a výpustní hadice. Myčka si poklekla a dá se nyní vytáhnout.

Jinak dnes

Pustil jsem za východu slunce slepice sousedů ven na zahradu. Nakrmil kočku Mňoukí. Pustil fenku Lunu proběhnout se po zahradě. Dopoledne se chystám na letiště dělat poslední přípravy k letu, nyní zbývá z podstatného dofouknout pneumatiky. Na poledne mám domluveného vlekaře. V tu dobu má být už 31, později 36 °C. Snad se vlečné letadlo nepřehřeje.  Možná bude také létat kamarád Mark z aeroklubu, když se uchytím do termiky.
sobota 6. srpna 2022

Výměna myčky na nádobí

Po pozdním obědě jsme se s Emilí shodli, jakou myčku si pořídit coby náhradu za muzejní kus, kterým byla naše domácnost vybavena po posledních 42 let. Vyrazil jsem do velkoobchodu Lowes a tam jsem novou myčkou objednal. Mají jí přivézt v úterý. Chystal jsem se po dnešní večeři tu muzejní vydolovat z kuchyňské linky.
sobota 6. srpna 2022

Montáž vrtulí na miniLAKa

Z Litvy jsem minulý měsíc dovezl nové listy vrtulí, kořenové překryty a kužel nosu. Pustil jsem se do výzvy, jak je správně smontovat. Bez návodu. Napotřetí se mi to povedlo, po otočení svorníků a správném podložení distančními podložkami. Kužel bylo třeba opilovat, aby vrtule při zatahování nedrhly. Mezitím jsem byl zvědavý, jak se uskuteční automatické zastavení listů do vodorovné polohy. Zvídavý Mark objevil pomocí svého magnetu, kde uvnitř listů poblíž jejich konců byly zalaminované kousky ocele. To pro signalizaci snímačům magnetismu v trupu, které dají příkaz motoru, kde listy v pomalých otáčkách zastavit. Po konečné montáži jsem za dohledu Marka vrtule přezkoušel. Nejdřív jsem venku připoutal ocas kluzáku k oku ukotvení v asfaltu. Před kolo podvozku jsem dal špalek. Pak jsem vlezl do kabiny kluzáku. Po zapnutí všech elektrických obvodů, se zatáhlou brzdou a přitaženým kniplem jsem spustil motor. Zprvu jen na malé otáčky (1000/minutu) a hned motor zas vypnul. Motor se samočinně ještě velmi pomalu protáčel, až se zastavil v bodě, kde listy vrtule zůstaly stát vodorovně. Hurá ! Úspěch !! Spustil jsem motor znovu, tentokrát na 2000/minutu a zas vypnul. Opět listy skončily vodorovně. Výborně! Naposledy jsem spustil motor na vyšších otáčkách, co jsem si dovolil v ukotveném stavu .. až 3300/minutu. To je provoz při vodorovném letu. Na vzlet se používá 4500/minutu, kdy tah vrtulí je několikanásobný, než při cestovním režimu. To hodlám vyzkoušet příště; po konvenčním startu aerovlekem a přezkoušení motorového provozu po nastoupání dostatečně vysoko, aby byl čas a rezerva pro zkoušky.
sobota 6. srpna 2022

Veslování k bílému skladu a nazpět

Voda byla jak zrcadlo a nízká. Vynechal jsem postranní přítok a zamířil dále na sever. Cestou jsem sledoval jak se nezletilý orlovec předváděl. Přistával vysoko na větvi. Pak jakoby vystrkoval hruď a říkal, to jsem kabrňák, co? Dále proti proudu, poblíž Roury, byli tři hbití ptáci s dlouhými zobáky a ještě delšími nohami. Později doma jsem objevil, že se česky jmenují Vodouši velcí (Tringa melanoleuca). Toto bylo poprvé, co jsem je tu viděl. Nazpět u doku jsem se pozdravil s LizD, která zaučovala novačku na dvouskifu.
pátek 5. srpna 2022

Práce a zábava

Sloužil jsem zákazníkům a připravoval se na letiště. Tam jsem se nedostal. Bylo mi špatně a musel jsem si jít lehnout. Vzpomínal jsem na zesnulé.

Večer galerií

Zas po dlouhé době se začly pořádat umělecké první pátky. Zašli jsme do pěti galerií a poslechli si džezový kvartet na trávě U Hodin.

otec a syn, John a Chris Lahd
čtvrtek 4. srpna 2022

Koncert skupiny Cajun Moon 

S Emilí a přáteli jsem se šel podívat ve Wenatchee na vystoupení skupiny, která se pro tento koncert nazvala Cajun Moon. Předvedla díla jednoho z nejpodceňovanějších amerických bluesových rockových zpěváků /skladatelů /kytaristů… JJ Calea.
Po téměř pět desetiletí jeho písně proslavili umělci jako Eric Clapton, Dire Straits a Lynyrd Skynyrd. JJ Cale patří mezi mé oblíbené tvůrce. Setkal jsem se s jeho hudbou náhodně, poprvé v roce 1975 během stopování v Německu, kdy řidič auta měl puštěné rádio. Co jsem slyšel mě fascinovalo. O rok později JJ přijel na turné do Evropy. Šel jsem se na něj podívat v Amsterdamu. Byl to senzační zážitek. Později se JJ Cale stáhl do ústraní; vystoupil v Seattlu s jeho přítelkyní na temném jevišti pouze s elektronickým doprovodem. Bez kapely. Zážitek byl zklamáním. Ale jeho písně se mi stále moc líbí. Zde je o JJ Cale v češtině.

čtvrtek 4. srpna 2022

Obchodní hříčky

Včera myčka za 100, dnes za 115. Procent nárůst ze dne na den! Kdo zaváhá .. Pěkně mě to naštvalo.

Na letišti

Povedla se mi umělecká fotka a tu představuji coby úvodní. Jestlipak uhodneš, co ji tvoří (rozřešení nakonec). Jel jsem z obchodu s myčkami pěkně namydlený a naštvaný přímo na letiště. Tam byl už Dan, čekal na Marka, který byl u zubaře. Spolu pracovali pak na obnově plátna na křidélku Danova kluzáku 1-26, které se Markovi povedlo propíchnout při manipulování jiného kluzáku v hangáru. Pomohl jsem jim při přemístění křídla do dílny a pak jsem se v narůstajícím horku věnoval sestavení svého kluzáku a následně uhlazování poslední vrstvy gelu. Poslední fotka ukazuje Marka s Danem, se zmíněným propíchlým křídlem a jeho obnovou. A nyní rozřešení hádanky: Na obrázku vpravo je zrcadlení wingletu (svisle zakrouceného konce křídla).

čtvrtek 4. srpna 2022

Veslování s mývalem, plaváním a opalováním

Na obloze doznívaly dramatické červánky když jsem o šesté ráno začal s dnešním veslováním. Byl naprostý klid. Seznámil jsem se s fenkou heeler Chico a paničkou Lisou. Na doku postávala vyznavačka východů slunce. V deltě jsem si povídal s mývalem. Zdálo se, že mi chtěl podat packu. Ha ha. Drama pokračovalo u peřejí, které jsem dnes málem vyvesloval. Pak vysvitlo slunko a začlo hřát. Postupně jsem se vysvlékal a pak nakonec podél pláže místně zvané Bimbo jsem si zaplaval sto temp. Na jejich konci mě přestávaly končetiny chladem fungovat. Jakou asi měla voda teplotu? Koukl jsem se na měření pod přehradou: Hm, 17°C.
čtvrtek 4. srpna 2022

Úchvatný východ slunce

Obvykle patnáct až deset minut před samotným východem slunce jsou ty nejkrásnější červánky. Tentokrát jsem je zachytil cestou na veslování; od našeho domu; přes hřiště střední školy; a od mostu; všechny z východního Wenatchee.
středa 3. srpna 2022

UFO si sedlo na Rainier

Emily mě upozornila na tento čočkovitý mrak. Vyfotil ho převčírem Ross Troxa z organizace Navštivte Rainier. Je tam těch lítajících talířů ještě víc.
středa 3. srpna 2022

Čtvrtá vrstva

Ve středu dopoledne jsem napatlával čtvrtou vrstvu bílého gelu.
úterý 2. srpna 2022

Piplačka

Nanášel jsem třetí vrstvu bílého gelu.
úterý 2. srpna 2022

Veslování s ptactvem

Před východem slunce na řece Kolumbii přistála volavka. Po klidné hladině jsem vyvesloval k peřejím postranní řeky a sklouzl zas k soutoku. Tam slunce ozářilo soustromí, kterému říkám kvůli jeho vzhledu, "Pirátská loď". Koukl jsem se na hodiny. Paprsky se ho dotkly dnes čtyřicet minut po vlastním východu slunce; který byl oficiálně v 05:40. Proč ta prodleva? Je to tím, že údolí zastiňuje okraj kaňonu. Ten je od "Pirátské lodi" vzdálen osm a půl kilometru na východ. Pro čtenáře VN milující matematické hlavolamy, zde je úkol: Jak vysoko nad mořem je okraj toho kaňonu, když dnešní hladina Kolumbie byla 188 m nad mořem? No, asi bych měl dodat další veličiny. Tak tedy, ještě kdy je tu západ slunce, v 20:33, a zeměpisná šířka 47,46°. Odpověď: (pozpátku) 7901 metrů.
pondělí 1. srpna 2022

Jak se koukat na fotky ve VN

Na fotky v albu VN se dá koukat různými způsoby: souhrně - vidět je všechny najednou; jednotlivě - (kliknutím na tu či onu fotku); anebo s automatickým promítáním na celou obrazovku. To poslední doporučuji pro "vychutnání" každé fotky. Automatický posun se spustí z fotoalba kliknutím na malou ikonku v pravém horním rohu obrazovky (kam míří zelená šipka). Pošli mi email, když by byla potřeba rada. Dík. V.
pondělí 1. srpna 2022

VN se vrací do obvyklé podoby

Pro čtenáře VN, kteří jsou zde poprvé a ve VN nenašli co hledali, nebo se jim nezobrazovalo vše jak chtěli, se zde dělím o skromný a snad stručný návod.

VN se skládají z dvou částí: Textové (co vidíš tady), a obrazové (obvykle jedna fotka za den
co vidíš tady). Pokud je fotek v ten den víc, jsou k vidění kliknutím na "... víc fotek", na konci textu. Když klikneš, otevře se ti v jiném okně na tvé obrazovce fotoalbum VN pro ten den.

Na fotky v albu se dá koukat různými způsoby: souhrně - vidět je všechny najednou; jednotlivě - (kliknutím na tu či onu fotku); anebo s automatickým promítáním na celou obrazovku. To poslední doporučuji pro "vychutnání" každé fotky. Automatický posun se spustí z fotoalba kliknutím na malou ikonku v pravém horním rohu obrazovky. Pošli mi email, když by byla potřeba rada. Dík. V.

Když máš zájem podívat se, co se událo v jiných měsících, klikni zde nahoře vlevo na "
Jiné měsíce" nebo na Nazpět do domovské stránky VN. Odtamtud si zvol ten či onen měsíc, anebo rok, ve kterém se chceš podívat na odpovídající VN z té doby. Například, pro červenec 2022 tam klikneš na | červenec | . Přeji příjemné počtení a pokoukání!